Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) LED Drivers LXC120-2800SW
Excelsys Technologies Ltd LXC120-2800SW
Part Number
LXC120-2800SW
Manufacturer
Excelsys Technologies Ltd
Description
LED DRIVER CC AC/DC 26-43V 2.8A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Drivers
Excelsys Technologies Ltd.
In Stock 343 pcs
    37.64393/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number LXC120-2800SW
Part Status Active
Type Constant Current
Topology AC DC Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Output 26 ~ 43 V
Current - Output (Max) 2.8A
Power (Watts) 120W
Voltage - Isolation 3.75kV (3750V)
Dimming -
Features OVP, SCP
Ratings IP67
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Efficiency 91%
Termination Style Wire Leads
Size / Dimension 8.70" L x 2.66" W x 1.46" H (221.0mm x 67.5mm x 37.0mm)