| Part Number | 423-2ASUGC/S400-A6 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Color | Green |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 565mcd |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 5.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.5V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 90° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 525nm |
| Wavelength - Peak | 518nm |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | 5mm Cylindrical |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 7.00mm |
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H
In Stock: 0
Manufacturer: Everlight Electronics Co Ltd
Description: LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
In Stock: 0