
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | NMS-412 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Machine Screw |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Drive Type | Phillips |
| Features | - |
| Thread Size | M4 |
| Head Diameter | 0.291" (7.40mm) |
| Head Height | 0.110" (2.79mm) |
| Length - Below Head | 0.480" (12.19mm) |
| Length - Overall | 0.590" (14.99mm) |
| Material | Nylon |
| Plating | - |