
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | EWSJS-1-01 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Clip, Wire Saddle |
| Type Attributes | - |
| Opening Size | 0.460" L x 0.260" H (11.68mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Push In, Edge |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Color | Natural |
| Length | 0.850" (21.59mm) |
| Width | - |
| Height | 0.440" (11.18mm) |
| Panel Hole Size | - |
| Material Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Adhesive | - |
| Features | - |
Manufacturer: Essentra Components
Description: CBL CLIP WIRE SADDLE PUSH IN
In Stock: 0