Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PVM-10V680ME60E-R2
Elna America PVM-10V680ME60E-R2
Part Number
PVM-10V680ME60E-R2
Manufacturer
Elna America
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Elna America
Product Parameter
Part NumberPVM-10V680ME60E-R2
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency2.31A @ 100kHz
Impedance1.25 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Related Products
PVM-10
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE CARTRIDGE 10A 600VDC