Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors HCM1A0503-6R8-R
Eaton HCM1A0503-6R8-R
Part Number
HCM1A0503-6R8-R
Manufacturer
Eaton
Description
FIXED IND 6.8UH 3.1A SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Eaton
Product Parameter
Part NumberHCM1A0503-6R8-R
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance-
Tolerance-
Current Rating-
Current - Saturation-
Shielding-
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)