Home Product Index Circuit Protection Fuses BK1-S505H-10-R
Eaton BK1-S505H-10-R
Part Number
BK1-S505H-10-R
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE CERM 10A 500VAC 400VDC 5X20
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Eaton
    1.11000/pcs
  • 5 pcs
    1.05600/pcs
  • 10 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberBK1-S505H-10-R
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t349.5
ApprovalsCQC, cULus, PSE/JET, TUV
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)