| Part Number | PV7F2T0SS-315 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Vandal Resistant, Illuminated |
| Circuit | DPST (1-NO, 1-NC) |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Current Rating | 2A (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 24 VDC |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.00mm Dia |
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 14
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 1
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 42
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 63
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 2
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 10
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
In Stock: 7