| Part Number | DR4A-16R-B |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | Hexadecimal |
| Number of Positions | 16 |
| Current Rating | 25mA |
| Voltage Rating | 24VDC |
| Actuator Type | Rotary for Tool |
| Actuator Level | Flush, Recessed |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Gold |
| Height Above Board | 0.389" (9.90mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Washable | No |
| Features | - |
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH ROTARY DIP HEX 25MA 24V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH ROTARY DIP BCD 25MA 24V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH ROTARY DIP HEX 25MA 24V
In Stock: 0