Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - Bipolar (BJT) - Single ZXTP19100CFFTA
Diodes Incorporated ZXTP19100CFFTA
Part Number
ZXTP19100CFFTA
Description
TRANS PNP 100V 2A SOT23F-3
Product Parameter
Part NumberZXTP19100CFFTA
Part StatusActive
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)100V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic275mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce200 @ 100mA, 2V
Power - Max1.5W
Frequency - Transition142MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)