Diodes Incorporated ZXMS6005DGTA
Part Number
ZXMS6005DGTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
MOSFET N CH 60V 1.4A SOT223
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberZXMS6005DGTA
Part StatusActive
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load60V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.3 V ~ 5 V
Current - Output (Max)2A
Rds On (Typ)150 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)