Diodes Incorporated ZXMS6002GQTA
Part Number
ZXMS6002GQTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC MOSFET N-CHAN 60V SOT-223
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberZXMS6002GQTA
Part StatusActive
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load60V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)1.6A
Rds On (Typ)385 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)