| Part Number | ZXLB1600X10TC |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Function | Step-Up |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 1.6V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | ±1.6V |
| Voltage - Output (Max) | ±28V |
| Current - Output | 800mA (Switch) |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: IC REG BOOST ADJ 0.8A 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: IC REG BOOST ADJ 0.8A 10MSOP
In Stock: 0