| Part Number | ZX5T3ZTC |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5.5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 185mV @ 550mA, 5.5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 500mA, 2V |
| Power - Max | 2.1W |
| Frequency - Transition | 152MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PNP 60V 6A SOT223
In Stock: 1000
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS NPN 30V 7A SOT-223
In Stock: 320
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS NPN 60V 4.5A TO92-3
In Stock: 0
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS NPN 60V 6A SOT223
In Stock: 0