Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single ZHCS400QTA
Diodes Incorporated ZHCS400QTA
Part Number
ZHCS400QTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 400MA SOD323
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberZHCS400QTA
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If780mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 25V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C