Diodes Incorporated PAM2400ACA280
Part Number
PAM2400ACA280
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG BST 2.8V 0.4A SYNC SOT89
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Diodes Incorporated
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number PAM2400ACA280
Part Status Obsolete
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.9V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 400mA (Switch)
Frequency - Switching 100kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)