| Part Number | DXT2012P5-13 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5.5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 500mA, 5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 2A, 1V |
| Power - Max | 3.2W |
| Frequency - Transition | 120MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | PowerDI™ 5 |
| Supplier Device Package | PowerDI™ 5 |
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS NPN 60V 6A POWERDI5
In Stock: 0
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS NPN 100V 6A POWERDI5
In Stock: 5000
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PNP 60V 5.5A POWERDI5
In Stock: 0
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PNP 100V 5A POWERDI5
In Stock: 0
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PNP 140V 4A POWERDI5
In Stock: 15000
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS NPN 40V 0.6A SOT89-3
In Stock: 20000
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PNP 60V 0.6A SOT89-3
In Stock: 0