| Part Number | DRDPB16W-7 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | PNP - Pre-Biased + Diode |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Resistor - Base (R1) (Ohms) | 1k |
| Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms) | 10k |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 56 @ 50mA, 5V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 2.5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500nA |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Power - Max | 200mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Supplier Device Package | SOT-363 |
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PNP 60V 0.6A SOT363
In Stock: 6000
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PREBIAS PNP 0.2W SOT363
In Stock: 3000
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: TRANS PREBIAS PNP 0.2W SOT363
In Stock: 15000