Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Single DMNH4011SPS-13
Diodes Incorporated DMNH4011SPS-13
Part Number
DMNH4011SPS-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
MOSFET NCH 40V 13A POWERDI
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberDMNH4011SPS-13
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Ta), 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs25.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1405pF @ 20V
Vgs (Max)±20V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)1.5W (Ta), 100W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 20A, 10V
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)