Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters VMS-300-24-CFS
CUI Inc. VMS-300-24-CFS
Part Number
VMS-300-24-CFS
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
CUI Inc
In Stock 97 pcs
    133.03500/pcs
  • 240 pcs
Product Parameter
Part NumberVMS-300-24-CFS
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)300W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency83%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.20" W x 1.60" H (165.1mm x 81.28mm x 40.64mm)