Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) LED Drivers VLED15-120-900
CUI Inc. VLED15-120-900
Part Number
VLED15-120-900
Description
LED DRIVER CC AC/DC 10-16V 900MA
CUI Inc
    13.04330/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberVLED15-120-900
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)135VAC
Voltage - Output10 ~ 16 V
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts)14W
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Efficiency-
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.21" L x 2.21" W x 1.10" H (81.0mm x 56.0mm x 27.0mm)