Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) LED Drivers VLED15-120-1250
CUI Inc. VLED15-120-1250
Part Number
VLED15-120-1250
Manufacturer
CUI Inc.
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-12V 1.25A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Drivers
CUI Inc
In Stock 17 pcs
    15.99000/pcs
  • 5 pcs
    15.14700/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part NumberVLED15-120-1250
Part StatusActive
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)135VAC
Voltage - Output8 ~ 12 V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation-
DimmingELV, Triac
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Efficiency-
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.21" L x 2.21" W x 1.10" H (81.0mm x 56.0mm x 27.0mm)