Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters VGS-100-24
CUI Inc. VGS-100-24
Part Number
VGS-100-24
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
CUI Inc
    25.48500/pcs
  • 5 pcs
    24.71200/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberVGS-100-24
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency88%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)