Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters PSF-155-A-CF
CUI Inc. PSF-155-A-CF
Part Number
PSF-155-A-CF
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 2X13.8V 155W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
CUI Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPSF-155-A-CF
Part StatusObsolete
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 213.8V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)11.2A, 3.88A
Power (Watts)155W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)