Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters PCM-400-15-CF
CUI Inc. PCM-400-15-CF
Part Number
PCM-400-15-CF
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 15V 400W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
CUI Inc
In Stock 117 pcs
    111.00750/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberPCM-400-15-CF
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14.67A
Power (Watts)400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.00" L x 4.00" W x 2.15" H (152.4mm x 101.6mm x 54.5mm)