Home Product Index Relays Solid State Relays SPFE240D25R
Crydom Co. SPFE240D25R
Part Number
SPFE240D25R
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR DC 240VAC 25A PCB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
    13.33000/pcs
  • 20 pcs
Product Parameter
Part NumberSPFE240D25R
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance (Max)-
Load Current25A
Voltage - Input15 ~ 32VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V