Home Product Index Relays Solid State Relays DP4RSA60D60B
Crydom Co. DP4RSA60D60B
Part Number
DP4RSA60D60B
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 15V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 62 pcs
    207.53600/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberDP4RSA60D60B
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance (Max)5 mOhm
Load Current60A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V