Home Product Index Relays Solid State Relays DP4R60D20
Crydom Co. DP4R60D20
Part Number
DP4R60D20
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR CONTACTOR 20A 48V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 93 pcs
    144.48500/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberDP4R60D20
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance (Max)14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Related Products
DP4-50
Manufacturer: Panasonic Industrial Automation Sales
Description: SENSOR DIGITAL VACUUM NPN
In Stock: 0
DP4-50P
Description: SENSOR VACUUM PNP 0 TO -101.3KPA
In Stock: 0
DP4-50Z
Description: SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE
In Stock: 1
RFQ77.25000/pcs
DP4-52
Description: SENSOR PRESSURE NPN 0 TO 1MPA
DP4-52P
Description: SENSOR PRESSURE 1MPA GAUGE
DP4-52Z
DP4-52ZP
DP4-57
Description: SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE
DP4-57P
DP4009N2M
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 40W