Home Product Index Relays Solid State Relays DP4R60E40B
Crydom Co. DP4R60E40B
Part Number
DP4R60E40B
Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V
Crydom Co.
In Stock 71 pcs
    178.63600/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberDP4R60E40B
Output TypeDC
On-State Resistance (Max)7 mOhm
Load Current40A
Voltage - Input18 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V