Home Product Index Relays Solid State Relays 20LPCV2415
Crydom Co. 20LPCV2415
Part Number
20LPCV2415
Manufacturer
Crydom Co.
Description
CONTROLLER LOAD .10-15A 4-20MA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 42 pcs
    153.91500/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part Number20LPCV2415
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Linear Controlled
On-State Resistance (Max)-
Load Current15A
Voltage - Input4 ~ 20mA
Voltage - Load20 ~ 300 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)