Home Product Index Capacitors Film Capacitors WMF05P18K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF05P18K-F
Part Number
WMF05P18K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP FILM 0.18UF 10% 50VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Product Parameter
Part NumberWMF05P18K-F
Part StatusActive
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC35V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.339" Dia (8.60mm)