Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors TIM225M035P0X
Cornell Dubilier Electronics (CDE) TIM225M035P0X
Part Number
TIM225M035P0X
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
Product Parameter
Part NumberTIM225M035P0X
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.285" L x 0.170" W (7.24mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)