Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SS220M016ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SS220M016ST
Part Number
SS220M016ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberSS220M016ST
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.25 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency44mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency48.4mA @ 1kHz
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
SS22
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA