Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors SPA680M06B
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SPA680M06B
Part Number
SPA680M06B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
    0.60967/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberSPA680M06B
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)