Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SN100M035ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SN100M035ST
Part Number
SN100M035ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberSN100M035ST
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)18.58 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency54mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)