Home Product Index Capacitors Film Capacitors MMP4S68K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) MMP4S68K-F
Part Number
MMP4S68K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP FILM 0.068UF 400VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
    0.72000/pcs
  • 10 pcs
    0.57000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberMMP4S68K-F
Part StatusActive
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.394" W, 0.256" T x 0.670" L (10.00mm, 6.50mm x 17.00mm)