Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LP822M016E1P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP822M016E1P3
Part Number
LP822M016E1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberLP822M016E1P3
Part StatusActive
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)