Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LP272M100H7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP272M100H7P3
Part Number
LP272M100H7P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberLP272M100H7P3
Part StatusActive
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency2.32A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.784A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)