Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LP222M050E1P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP222M050E1P3
Part Number
LP222M050E1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
    1.76500/pcs
  • 10 pcs
    1.42950/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberLP222M050E1P3
Part StatusActive
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.429A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.5719A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)