Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors ESRH121M04B
Cornell Dubilier Electronics (CDE) ESRH121M04B
Part Number
ESRH121M04B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 4V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
    0.82688/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberESRH121M04B
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency2.5A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)