Home Product Index Capacitors Film Capacitors DPP4S15K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) DPP4S15K-F
Part Number
DPP4S15K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Product Parameter
Part NumberDPP4S15K-F
Part StatusActive
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.591" L x 0.354" W (15.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)