Home Product Index Capacitors Film Capacitors DME2P22K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) DME2P22K-F
Part Number
DME2P22K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
    0.49000/pcs
  • 10 pcs
    0.37400/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberDME2P22K-F
Part StatusActive
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)