Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors D101F102JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) D101F102JO3F
Part Number
D101F102JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 1000PF 5% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.89550/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberD101F102JO3F
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)