Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors CGS222U040R2C
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS222U040R2C
Part Number
CGS222U040R2C
Description
CAP ALUM 2200UF 40V SCREW
In Stock 77 pcs
    15.44000/pcs
  • 10 pcs
    14.62850/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCGS222U040R2C
Part StatusActive
Capacitance2200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency4.1A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency5.33A @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)