Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors CGS203U030R5L
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS203U030R5L
Part Number
CGS203U030R5L
Description
CAP ALUM 20000UF 30V SCREW
    10.41390/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCGS203U030R5L
Part StatusActive
Capacitance20000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency11A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency14.3A @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)