Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors CGS183U010R2C
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS183U010R2C
Part Number
CGS183U010R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 18000UF 10V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
In Stock 225 pcs
    10.21500/pcs
  • 10 pcs
    9.70550/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCGS183U010R2C
Part StatusActive
Capacitance18000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)78 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency3.1A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency4.03A @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)