Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors CGS152T200R3C
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS152T200R3C
Part Number
CGS152T200R3C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 1500UF 200V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
In Stock 937 pcs
    13.49695/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCGS152T200R3C
Part StatusActive
Capacitance1500µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)54 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency4.3A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency6.45A @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Related Products
CGS152T200R3C
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description: CAP ALUM 1500UF 200V SCREW