Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV16FF561JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV16FF561JO3
Part Number
CDV16FF561JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 560PF 5% 1KV RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    0.93450/pcs
  • 150 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV16FF561JO3
Part StatusActive
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.461" L x 0.173" W (11.70mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)