Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV16FF101JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV16FF101JO3
Part Number
CDV16FF101JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 100PF 5% 1KV RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    0.76000/pcs
  • 10 pcs
    0.60000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV16FF101JO3
Part StatusActive
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)
Related Products
CDV16FF101JO3
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description: CAP MICA 100PF 5% 1KV RADIAL