Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV16FF501JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV16FF501JO3F
Part Number
CDV16FF501JO3F
Description
CAP MICA 500PF 5% 1KV RADIAL
In Stock 152 pcs
    1.61500/pcs
  • 10 pcs
    1.30650/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV16FF501JO3F
Part StatusActive
Capacitance500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.469" (11.90mm)